Český med přímo od včelaře po celý rok. Doručení po celé České republice. S láskou a respektem ke včelám a přírodě.
Med má ojedinělé vlastnosti: konzistenci, barvu, vůni a chuť. Obsahuje stopové prvky a vitaminy, díky kterým je velmi užitečný. Fyzické i chemické vlastnosti medu souvisejí přímo s jeho druhem.
Čerstvý med je polotekutá hmota, která časem krystalizuje a tuhne. Tomuto jevu se říká krystalizace. Barviva (karoten, xantofyl), jež se v nektaru vyskytují, způsobují, že med může mít různou barvu. Samotná barva není kritériem pro určení druhu medu, zpravidla medy květové mají světlou zlatožlutou barvu a medy smíšené či medovicové barvu tmavší. Med, který zkrystalizuje – ztuhne, má světlejší barvu.
Různé druhy medů se liší také vůní a podle ní lze posuzovat kvalitu a do určité míry rovněž původ medu. Intenzita vůně závisí na množství těkavých organických látek.
Chuť medu závisí na jeho původu a složení. Nejsladší chuť mají medy, které obsahují především fruktózu. Takovými jsou medy květové a luční. Velmi specifickou chuť mají medy lipové. Lipové aroma je v medu vždy nezaměnitelné.
Med je jedním z produktů nejbohatších na stopové prvky. V medu byly objeveny fosfor, železo, hořčík, vápník, chlor, měď, síra, olovo aj. Lékaři zastávají názor, že tmavý med obsahuje více minerálních látek.
Med obsahuje i některé vitaminy. Jsou jimi vitaminy B1, B2, B3, B5, B6, E, K, C a karoten.
Květový med: polyflórní med (sesbírán z různých druhů rostlin), nejsladší chuť, nejlépe stravitelný, obsahuje glukózu a fruktózu, díky velkému podílu fruktózy med rychle krystalizuje, vhodný do čaje a na vaření.
Medovicový lesní med: obsahuje mnoho stopových prvků a minerálních látek, vyznačuje se pomalejší krystalizací než medy květové, medovice je hmyzem přefiltrovaná šťáva rostlin, kterou producenti mšice sají z mízy hostitele, např. ze smrku nebo javoru.
Květový pastovaný med: květový med, který je mechanickým zpracováním uveden do podoby lehce roztíratelné konzistence, pozvolným mícháním je zbaven své přirozené krystalizace – tuhnutí, med neztrácí na kvalitě, v průběhu procesu není přehříván, nazývá se také medem pastovým či šlehaným, nestéká z krajíce chleba či rohlíku a je oblíben zejména u dětí, med lze ztekutit do tekutého čirého stavu, nazpět již nezíská svou pastovitou podobu, nýbrž ztuhne.
Alena Kelblová
Máte zájem o dlouhodobou spolupráci s tímto velkoobchodem?
Podívejte se na další ze stejné kategorie