Zabýváme se výrobou i prodejem vyšívacích, látacích, pletacích a háčkovacích přízí, sad či ubrusů.
Kořeny textilní výroby v České Třebové sahají hluboko do dávných věků, kdy muži a ženy ve svých dřevěných chaloupkách na březích řeky Třebovky spřádali na kolovratech lněné a vlněné příze, pak je na dřevěných stavech setkávali v sukno a prodávali kupcům, kteří jej odváželi moravskou stezkou na tržní rynky střední Evropy. První zmínka o klapotu tkalcovských stavů pochází z roku 1452, z doby, kdy končí husitská povstání, vlády se ujímají první Habsburkové a kdy panství v okolí patřilo pánům z Postupic.
Po vydání císařských artikulí Rudolfa II. ke zřízení profesních cechů se v roce 1734 také u nás zakládá mladší cech tkalcovský, který pečuje o rozvoj tovaryšstva.Cítí potřebu předávat zkušenosti a rozvíjet dílo.
V revolučním roce 1848 kupuje mlýn na levém břehu Třebovky pan Matýsek, zřizuje v něm valchu na praní ovčí vlny a klade tím základy textilní výrobě v České Třebové.
Tuto budovu, která byla stržena před 3 lety z důvodu havarijního stavu, v roce 1849 odkoupil svitavský rodák pan Šponer.Ten také budovu přestavěl, postavil zde první vertikální parní stroj a přistavěl přádelnu bavlny.
V roce 1858 již kupuje továrnu Leopold Ábeles, investuje do stavby parní kotelny, přípravny a tkalcovny. Postavil až 150 moderních tkalcovských stavů a zaměstnával až 300 lidí. V této době vzniká tzv. „stará fabrika“ na jejíchž základech vyrostly budovy dnešní Nitárny.
Od pana Ábelese kupuje továrnu vídeňská firma Hermann Pollack a synové (HPS) v roce 1882. Nepřetržitými vlastníky jsou až do okupace v roce 1939 a právě jejich zásluhou a zásluhou jejich zaměstnanců, z nichž vzpomeneme alespoň pana Ladislava Štěpánka, absolventa Baťovy akademie, byla v polovině 30.let dvacátého století zřízena ve 4.podlaží přádelny výroba vyšívacích bavlnek.
O dvacet let později už najdeme niťárenskou výrobu v prostorách zmiňované „staré továrny“, kde již byla rozšířena o šicí nitě, háčkovací a látací příze. Jako samostatný provoz byla niťárna pevně včleněna do kombinátního celku textilní výroby v České Třebové a pod jejich firmou také distribuovala své produkty. Nejznámější z toho období budování socialismu zůstává Perla a Primona.
Více jak 10 let po revoluci, 1. června roku 2000. se stala firma Niťárna Česká Třebová s.r.o. samostatným právním subjektem a začala psát vlastní historii, spojenou především se snahou zachránit zdevastovaný majetek a výrobní prostředky po předchozích obdobích. Ačkoli firma Primona a.s. Česká Třebová, jako hlavní nositel tradice textilní výroby v České Třebové již dávno skončila v konkursu a její zašlou slávu připomíná jen ohořelé zdivo přádelny a jiné zchátralé budovy plné ekologických strašáků, na levém břehu řeky Třebovky tepe srdce poslední textilní továrny v České Třebové. Rozšířena o modernizovanou barevnu přízí, vodárnu a plynovou parní kotelnu se Niťárna Česká Třebová s.r.o. snaží v době asijské konkurence držet svůj prapor.
Vlastníkem naší firmy je tedy od 1.6.2000 investiční společnost PROSPERITA holding a.s.Orlová – Lutyně, jejíž zástupci se spolu s vedením starají o rozvoj Niťárny, jejich obchodních vztahů, modernizaci techniky, racionalizaci technologických procesů, údržbu a opravu vlastního majetku.
Niťárna převzala a odkoupila k 1.10.2005 provoz barevny příze a plynové parní kotelny s vodárnou a neutralizací odpadních vod. Prvním krokem byla modernizace barevny a opravy kanalizační sítě.Dnes již pracují ve zkušebním provozu 3 barvící automaty zn.Kubatex o celkové záloži až téměř 600 kg.
Provoz skárny byl modernizován v letech 2003 – 2004 moderní dvouzákrutovou technikou, která výrazně zvýšila produktivitu práce a spolu s novými sdružovacími stroji přinesla i vyšší stupeň kvality skaných přízí. Finální výroba byla v letošním roce doplněna 3 klubkovacími automaty Zn. Ottko a dnes již klubíčka perlovky, kordonetů a pletacích přízí vypadají jako vysoustružená. Kvalitu nových návinů ocení především maloobchodníci a spotřebitelé.
Vedení společnosti spolu s majiteli hledá budoucnost pro Niťárnu v neustálém zlepšování kvality výrobků a jejich obchodním servisu. Připravuje nový katalog výrobků, v němž se objeví opět některé novinky pletacích přízí, prodejní stojany na vyšívací bavlnky, doplněné o širokou škálu kordonetů a Sněhurky a především zcela nové sady háčkování a vyšívání pro děti.
Technologie zpracování bavlny se zcela liší od ostatních a proto se také textilní průmysl dělil na základní odvětví vlnařské, lnářské, hedvábnické a bavlnářské.
Pro účely výroby niťárenských produktů se zpracování bavlny neliší až do okamžiku výroby jednoduché příze, jako produktu přádelen. Zde se pro zpracování v niťárně používá příze s menším, ( měkčím) zákrutem, tzv. pletařským. Ten dává první předpoklad pro dodržení požadovaného omaku výrobků. Z hlavních operací před barvením bavlny musíme jmenovat specifické procesy ve skárně, především pak opalování, kdy plynovými hořáky prochází příze, aby se zbavila krátkých vláken a byla vhodná například pro vyšívání. Před barvením se bavlněné příze zpravidla speciálně upravují chemicky, tlakově vyvařují, předbělují a neutralizují tak, aby splňovaly kriteria pro výrobu pletenin, zajišťovaly mimo jiné i rozměrovou stabilitu.
Ekologicky šetrné a zdravotně nezávadné barvení našich produktů je našim cílem, proto s současnosti probíhají ty nejpřísnější testy v TZU Brno a získané certifikáty budou zárukou spolehlivé jakosti.
Pro barvení bavlněných přízí používáme ta nejlepší švýcarská barviva abychom zajistili vysokou užitnou vlastnost hotových výrobků.
Pro výrobu vyšívacích bavlnek nakupujeme nejkvalitnější bavlněnou přízi na světě – egyptskou, dlouhovlákennou, tak, aby snesla i dlouhodobé namáhání v tahu, otěru a přitom se vyznačovala brilantností i stejným probarvením a stálostí barev na světle i v praní. K udržení vysoké kvality našich výrobků přispívá vedle technologie i moderní technika a zkušenost pracovníků, kteří ji obsluhují.
Vladimír Michal
Máte zájem o dlouhodobou spolupráci s tímto velkoobchodem?
Podívejte se na další ze stejné kategorie